TÜİK Veritabanının Kullanımı

Veritabanı Kullanımı Yazı Dizisi‘nin ilk yazısı olarak Türkiye İstatistik Kurumu‘nun veritabanını anlatmak istiyorum.

Amacımız; Türkiye’nin son 10 yılda buğday üretiminin değişimini incelemek.

Kurum sayfasına girdiğinizde ortada haber bültenleri sağ bölümde ise anahtar göstergeler gibi konulara rastlıyorsunuz. Bizim amacımız ise sol bölümde yer alıyor.

Konularına Göre İstatistikler” sayfasında “Tarım” bölümüne tıkladığınızda bitkisel üretim, hayvancılık vb. konuların alt başlıkları karşımıza çıkıyor.

Buğday üretim değerlerini bulmak için ise “Bitkisel Üretim İstatistikleri” bağlantısına tıklıyoruz. Karşımıza haber bülteni, istatistiksel tablolar ve meta veri bölümü çıkıyor. Kendi belirleyeceğimiz ürün ve yıl aralığını seçmek için (TÜİK dinamik sorgulamanın yanı sıra özet tablolar şeklinde de bize bilgiler sunabiliyor) “İstatistiksel Tablolar ve Dinamik Sorgulama” bölümünde “Dinamik Sorgulama” içerisinde yer alan “Bitkisel Üretim İstatistikleri” bağlantısı ile veritabanının amacımızı gerçekleştireceği yere geliyoruz.

Bu bölümde “Bitkisel Üretim” bölümünü seçtiğimizde karşımıza yıllar çıkıyor. Yılları tek tek seçebileceğimiz gibi CTRL tuşuna basarak birden fazla yıl şeklinde veya Shift tuşu ile farenin yardımıyla çoklu bir şekilde seçebiliyoruz. Ancak burada karşımıza şöyle bir durum ortaya çıkacak. TÜİK en fazla 5 yılı seçmenize izin verecek. Bu durumu aşmak için iki kere seçim yapılıp birleştirilmesi gerekmektedir (veya TÜİK’in bu engeli kaldırması için bilgisayar kapasitelerini büyütmesini talep edebiliriz : )

Yılı seçtikten sonra “Tablo Seçimi” bölümünden aradığımız ürün grubunu seçiyoruz (buğday aradığımız için Tahıllar ve Diğer Bitkisel Ürünler).   Sağ bölümde yer alan nota göre TÜİK 2004 yılından itibaren ürün alt gruplarına göre bir sınıflandırmaya gitmiş. Bu gibi durumlarda en sağlam davranış amacımızda geçen ürünle ilgili bütün kısımları seçmektir. Bizde buğday, buğday (diğer), buğday (durum), buğday (yeşil ot) bölümlerinin tamamını yine CTRL veya Shift tuşu yardımıyla seçiyoruz.

Türkiye geneli için istediğimizden Türkiye’yi ve Yıllara Göre bölümünü işaretliyoruz.

Tablo formatı kısmında doğrudan internet sayfası olarak şeklinde görmek istiyorsanız ilk kısmı, excel şeklinde indirmek istiyorsanız ikinci kısmı, pdf şeklinde görmek istiyorsanız üçüncü kısmı işaretliyoruz.

Bu değerler içerisinde hesaplar yapma ihtiyacımız olabileceğinden excel’i seçiyoruz. Ancak burada bir uyarı daha ile karşılaşıyoruz.  TÜİK’den aktaralım; “Excel çıktısı alamıyorsanız internet explorer ayarlarınızı aşağıdaki gibi değiştiriniz:“Araçlar / İnternet Seçenekleri / Güvenlik / Özel düzey / Karşıdan dosya yüklerken / Otomatik olarak sor” seçili olmalıdır.” Özetle tarayıcınızın karşıdan dosya indirmeye izin vermesi gerekiyor. Belirtilen şekilde ayarları yapmanız gerekebilir.

Sağ alt kısımda yer alan “Raporu Oluştur” tuşu ile dosyamızı bilgisayarımıza “rwservlet.xls” şeklinde indiriyoruz. Üst kısımda belirtiğim gibi 10 yıllık amacımıza ulaşmak için 5+5 yıl şeklinde yapmanız gerekmektedir. Sonra verileri istediğimiz şekilde düzenleyebiliriz.

Örneğin;

Türkiye’de Buğday Üretiminin Son 10 Yılda Değişimi

tuik

Tablodan görebileceğimiz gibi 2004 yılından sonra durum ve diğer diye bir ayrım var. Ayrıca 2012 yılından sonra yeşil ot ayrımı da ekleniyor. 2004 yılında buğday üretimimiz 21 milyon ton iken 2012 yılında 20 milyon tona gerilediğini gözlemliyoruz.

Bu yazı Veritabanları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir