Stata Programı İçin Öğrenme Kaynakları

Stata programını kendi başınıza öğrenmek zorunda mısınız? O zaman doğru yerdesiniz. Burada kullandığım birkaç kaynağı sizinle paylaşacağım. Kullanın kullandırın diyor hemen kaynakları veriyorum.

Stata List Forum Sayfası

Doğrudan bu sayfada arama yapabilir veya Google üzerinden Stata’da öğrenmek istediğiniz konuyu yazınca buraya yönlenirsiniz. Stata kullanırken en çok kullanacağınız sayfa burası. Burada muhtemelen sizin karşılaştığınız sorunu birisi sormuş ve cevabını almıştır. Eğer bulamazsanız sorunuzun cevabını siz kendiniz de sorabilirsiniz. Yardımcı olan çok değerli insanlar var. Tek yapmanız gereken forumun basit bir kaç kuralı var onlara uymak (gerçek adınızı kullanmak ve sorunuzu açıklayıcı ve mümkünse örnek bir veri setiyle sormak). Bu arada buradan Nick Cox‘a bir teşekkür göndereyim. Sorularınızın çoğunun bu değerli insan tarafından cevaplandığını göreceksiniz.

Econometrics Academy

Programı en iyi öğrenmenin yolu onu kullanmak ve bunu ekonometri öğrenerek yapabilirsiniz. Econometrics Academy sayfasında bir konunun Stata’da uygulanması kodlarıyla birlikte paylaşılıyor. Çok faydalı bir kaynak.

Youtube

En güzel öğrenme kaynaklarından biri. Doğrudan soruyu arayabilirsiniz veya yeni başlıyorsanız, Stata’nın playlistine göz atabilirsiniz.

Stata Manuels

En çok kullandığım kaynaklardan bir diğeri Stata’nın kullanım kılavuzları. Sürekli başvuracağınız kaynak dosyaları bunlar. Bir kod ne işe mi yarıyor, ya ben bu grafiği çizdim ama şu alttaki değişken adlarını nasıl renklendireceğim gibi sorularınız için sürekli kullanım kılavuzlarına başvuracaksınız.

Araştırmacı Do Dosyaları

Harvard Dataverse, ReplicationWiki, ICPSR gibi veya dergilerin makaleleri yayımladıkları sayfalardan yapılan araştırmaların verilerine ve Stata analiz kodlarına ulaşabilirsiniz. Bu yol (yapılan bir araştırma üzerinden öğrenmek) oldukça verimli.

Kitaplar

Stata kullanımı ile ilgili birçok uygulamalı kitap var. Programın kendi sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizim alandaysanız özellikle Microeconometrics using Stata kitabını tavsiye ederim. Bu kitabı yıllar önce bana tavsiye eden Cavit Pakel hocaya da teşekkürlerimi iletiyim burdan.

Bu yazı Sayfa Hakkında kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir