OECD Üretici Destek Tahmini Veritabanının Kullanımı

Veritabanı Kullanımı Yazı Dizisi‘nin dördüncü yazısı olarak OECD Üretici Destek Tahmini veritabanını anlatmak istiyorum.

Ülkelerin tarımsal desteklerinin tespit edilerek, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde azaltılması son dönemde bu alandaki en önemli gelişmelerden birisini oluşturdu. Bu bağlamda OECD’de 1986’dan beri ülkelerin bildirimlerine dayalı olarak ve kendi kuramsal yöntemini kullanarak destek ölçümlerini kayıt altında tutuyor.

İşin kuramsal altyapısını incelemek isteyen arkadaşlara tavsiyem OECD’nin ÜDT Kullanım Klavuzu dosyasının incelemeleridir. Konu ile ilgili daha bir çok kaynak olsa da, amacımızdan sapmamak için burada noktalıyorum.

Amacımız; Çeşitli ülkelerin tarımsal destek düzeylerini zamana bağlı kıyaslamak.

Üretici ve Tüketici Destek Tahmini veritabanına girdiğinizde en altta OECD ülkeleri ve diğer belli başlı ülkelerin veri dosyalarına ulaşabiliyorsunuz. Her ne kadar OECD’nin İstatistik sayfasında özet verilere ulaşmak mümkün olsa da, ayrıntılı bilgi elde etmek için veri dosyalarını kullanmak istiyorum.

Belirlediğim ülkeler; ABD, AB, Türkiye, Japonya, Brezilya ve Rusya.

Bu ülkelerin temel destek değişkenleri olarak da Yüzde Üretici Destek Tahmini (Producer Support Estimate)  ve Nominal Yardım Katsayısı (Nominal Assitance Coefficient) değerlerini seçmek istiyorum.

Ülkelerin tek tek dosyalarını indiriyoruz. Karşımıza ürünler bazında da ayrılmış kapsamlı bir excel dosyası çıkıyor. Biz temel değişkenlere bakacağımız için “Total” bölümü ile dosyanın alt bölümlerine ulaşıyoruz.

II 2. bölümü Yüzde Üretici Destek Tahmini (Percentage PSE), III 3. bölümü ise Nominal Yardım Katsayısı (Producer NAC) değerlerini içeriyor.

Küçük bir not; benim kullandığım değerler üreticiler için geçerli. Aynı veritabanından tüketicilerin desteklenmesi ve/veya korunmasına dair değerleri de bulabiliriz. Ayrıca ürün özelinde de bir değerlendirme yapabilirim.

2002-2011 yılları arasındaki değerleri (“Total” bölümünde II2. ve III3. satırı), tek tek kopyalarak yeni bir excel dosyası oluşturuyorum.

Bazı Ülkelerin Tarımsal Destek Düzeylerinin Kıyaslanması

oecd

%ÜDT değeri, tarımsal üreticilerin elde ettiği gayri safi üretim değeri (GSÜD) içerisindeki destek payını gösteriyor. NYK değeri ise yurtiçi fiyatlar ile elde edilen GSÜD değerinin sınır fiyatlar ile elde edilecek GSÜD ile kıyaslanması sonucu elde ediliyor. Brezilya değerleri en düşük iken, Japonya en yüksek destekleme değerlerine sahip olduğunu gözlemliyoruz..

İşin yorumlanması veritabanı kullanımı yazısını aşacağı için ayrıntılı bir şekilde yorumlamak istemiyorum. Küçük ipuçları vererek tamamlayalım. Bu destek ölçümlerinde yurtiçi fiyatları ile sınır fiyatlar arasındaki fark, pazar fiyatı desteğini (PFD)oluşturuyor. Yorumlamalarda PFD değerinin payına dikkat etmek lazım. Ayrıca kuramsal altyapının incelenmesinde de fayda görüyorum. Ayrıntılı bilgi için sorularınızı çekinmeden iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Meraklısı için soru; : )

– Mazottan alınan vergiyi artırırsak mazot fiyatı ve dolayısıyla üretim maliyeti artar,
– Artan maliyet nedeniyle üreticiler ürünlerini daha yüksek fiyattan satmak isterler,
– Artan ürün fiyatları ile yurtiçi fiyatlar ile sınır fiyatlar arasındaki fark açılır,
– Bu fiyat farklılığı destek göstergelerinin artmasına neden olur,
– Böylelikle üreticiyi vergilendirerek desteklemiş gibi mi oluruz?

Bu yazı Veritabanları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

OECD Üretici Destek Tahmini Veritabanının Kullanımı için 1 cevap

  1. Levent der ki:

    Meraklısı için soru kısmına bir kaç cümle ile ben de yorum yapmak istedim hocam 🙂
    Olayların söylediğiniz şekilde gerçekleşmesi dahilinde desteklemiş gibi oluruz. Ama sadece desteklemiş gibi görünürüz ve aslında desteklememişizdir . Şuanda sorduğunuz soruyu düşündüğümde aslında verilen desteklerin öyle gösterilmiş olduğundan şüphelendim . Çünkü bu ülkede temel üretici olan çiftçilerimiz ürettiği bazı ürünleri (soğan,patates vs.) maliyeti karşılamıyor diye döküyorsa , emek harcayan ve ürünleri yetiştiren çiftçilerimiz yerine , ürünleri pazara ulaştıran kişiler yani aracılar daha fazla kazanıyorsa , girdiler ve masraflar çiftçinin yüreğini yakıyorsa ve hâla destekten bahsediliyorsa ; evet desteklemiş gibi görünüyoruz 🙂
    15110234 Levent KOÇKAR
    Tarım Ekonomisi 3üncü Sınıf Öğrenciniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir