OECD-FAO Tarımsal Tahmin Veritabanının Kullanımı

Veritabanı Kullanımı Yazı Dizisi‘nin beşinci yazısı olarak OECD-FAO Tarımsal Tahmin veritabanını anlatmak istiyorum.

OECD-FAO işbirliğinde hazırlanan önemli raporlardan birisi de Tarımsal Tahmin (veya Görünüm) Raporudur. Bu raporda çeşitli ülkelerin tarımsal üretim, ticaret, ekilebilir alan ve fiyatlarına dair değişkenler yer almaktadır. Raporun son konusunda Çin’e odaklanılmış.

Veritabanına girdiğinizde ürün, ülke veya diğer değişkenlere göre dinamik bir şekilde sorgu yapabileceğiniz bir sayfa ile karşılaşıyorsunuz.

Amacımız; Çeşitli tarım ürünlerinin fiyatlarının değişim tahminlerini incelemek.

Öncelikle küçük bir not; Son dönemde tarım ürünleri fiyatlarının artışı oldukça dikkat çekici bir konu oldu. Çin ve Brezilya gibi gelişen ekonomilerin tüketim alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak talep artışı, kuraklıklar, ekonomik krizler, ülkelerin biyodizel politikalarındaki değişimler tarım ürünlerinin fiyatlarının başlıca sebepleri arasında sıralanabilir.

Veritabanına gelecek olursak, karşımıza ürüne (by commodity), ülkeye (by country) ve değişkene (by variable) bağlı olarak kıyaslama yapabileceğimizle ilgili bir sayfa geliyor. Biz ürünlerin fiyatlarının değişim tahminini incelemek istediğimizden ilk sırada yer alan ürüne (by commodity) göre sınıflandırma bölümüne tıklıyoruz. İsterseniz İngilizce ve Fransızca olarak da ayrı dillerde inceleyebilirsiniz. İngilizceyi seçerek devam ediyoruz.

Karşımıza doğrudan verilerin olduğu bir sayfa çıkıyor. Dünya genelinde bir tahmin değerine ulaşmak istediğimizden, ülke bölümünden dünyayı (world) seçiyoruz. Değişken kısmından (variable) ise dünya fiyatları (world prices) bağlantısını seçiyoruz.

Belirtilen işlemleri yaptığımızda doğrudan değerler karşımıza çıkmış oluyor. Excel üzerinden düzenlemek istediğimizden, sol üstte yer alan dışa aktar (export) bağlantısı içerisinde yer alan excel bağlantısına tıklıyoruz. Ardından XLS şeklinde indirmek için xls şeklinde dışa aktar (export to xls file) bağlantısına tıklıyoruz. Dosyamız hazırlanıyor ve bu işlem bittikten sonra indirme işlemi başlıyor ve oldukça uzun isimli (b042b861-6ae5-4293-b5b7-c7042bc847bd gibi) dosyamız bilgisayarımıza iniyor.

Geriye kalan tek işlem işimize yarayan verileri almak ve Türkçe isimlerini yazmak.

Tarım Ürünleri Fiyatlarının 2013-2022 Yılları Fiyat Değişimi

oecd-fao

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde tahıl fiyatlarında bir azalma beklenirken, özellikle biyoyakıt, balık ve pamuk gibi ürünlerde bir artış beklenmektedir.

Bonus ek yapalım; FAO Fiyat Endeksi Tablosu ve Özet Resmi

Bu yazı Veritabanları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir