Makale Yazım Teknikleri

Günümüzde bilimsel çalışmaların üretim aşamasını temsil eden en önemli araçlar makaleler. Bu yüzden makale yazım tekniği bütün bilim insanları için önemli bir konu. Bu konuda henüz yolun başında olsam da, faydalı bulduğum bir kaç konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Bazı makaleleri anlamak zor olduğunda, nedeni İngilizce seviyemizde veya konuya yabancılığımızda arıyordum. Zaman içerisinde gözlemlediğime göre, eğer bir makaleyi anlamıyorsanız, bu sizin değil yazarın suçu. Basit yazılabilir cümleler, gereksiz yere karmaşıklaştırıp, okunması zor bir hale getiriliyor. Böyle olunca da makaleyi okuyan 3 kişiden (yazar, hakem, bir okuyucu) birini (okuyucuyu) kaybediyoruz, geriye hakem ile yazar olarak baş başa kalıyoruz : )

Sayfanın sağ bölümündeki yer imlerinde yazım teknikleri konusunda faydalı bulduğum bir kaç siteyi burada yeniden paylaşmak istiyorum;
Doctoral Writing SIG
Explorations of Style
patter
PhD2Published
Successful Writing Tips

En güzelini ise sona sakladım.
Açık derslerin bulunduğu Coursera sayfasında Kristin Sainani tarafından verilmiş “Writing in the Sciences” başlıklı bir ders var. Her ne kadar ders bitmiş olsa da, üye olup videolarını izleyebilirsiniz. Çok güzel videoların olduğunu ve faydalı bulacağınızı tahmin ediyorum. Ayrıca izlemeye zamanım yok diyenler için, bu dersin videolarından çıkardığım yazım teknikleri ile ilgili NOTLARI da paylaşıyorum.

Bu yazı Araştırma Teknikleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir