Kullandığım Programlar

Merhaba,

PhD Talk sayfasında düzenli bir şekilde farklı ülkelerden doktora öğrencileri nasıl çalıştıklarına dair kendi tecrübelerini paylaşıyorlar. Paylaşımda en çok beğendiğim bölümlerden birisi hangi bilgisayar programlarını kullandıkları ile ilgili kısım. Buradan esinlenerek ben de kendi kullandığım programlar konusunda bir yazı yazmak istedim. Ayrıntısına girmeden genel olarak çalışmalarım için kullandığım bir kaç programdan bahsedeceğim.

Analiz

Stata, veri analizinde en fazla kullandığım programlardan birisi. Başlangıç düzeyinde istatistiksel analizlerden karmaşık ekonometrik modellere kadar bir çok analiz bu program yardımıyla gerçekleştirilebiliyor. Bir çok işlem basit menülerden yapılabiliyor. Ancak kod yazımı ile birlikte çok daha güzelleşiyor program. Özellikle yeni ekonometrik yöntemlerin uygulanabilmesi için güncel bir topluluğu bulunmakta. Bu topluluk basit sorunların çözümünde oldukça işe yarıyor. Ayrıca program içerisinde büyük matrislerde kolaylıkla çözülebiliyor.

Rstudio, Stata’nın yaptığı benzer işlemleri gerçekleştirebilen R programlama dilinin görsel olarak güzelleştirilmiş hali. Stata’nın ücretli olması R diline yönlenme konusunda önemli bir neden. Bir diğer konu açık kaynak olması nedeniyle R öğrenme konusunda daha az zorlukla karşılaşıyoruz. Aradığımız soruların cevabını çok rahat bir şekilde bulabiliyoruz. Genellikle bu konudaki uzmanlar R öğrenmeye verilerin görselleştirilmesi ile başlanılmasında fayda bulunduğunu söylüyorlar.

SPSS, Türkiye’de bizim tarım ekonomisi camiasının en fazla kullandığı programların başında geliyor. Anket verilerinin istatistiksel konularda analiz edilmesinde yaygınlığa sahip. Özellikle menü bazlı kullanma durumu SPPS popülerliğini artırıyor. Ben kendisine pek ısınamasam da, bazı özelliklerini zaman zaman kullanıyorum.

GAMS, tezimizin devamı için öğrenmeye başladığım bir program. Program geçmişi oldukça eski olsa da, popülerliğini korumaya devam ediyor. Matematiksel programlama optimizasyon konuları gibi modellemelerde ciddi bir kullanıma sahip. Stata ve Rstudio’daki gibi büyük bir topluluğa denk gelmedim. Ayrıca kaynak sayısı da göreli olarak diğerlerine göre düşük. Bu durum başlangıç düzeyinde de olsa öğrenilmesini zorlaştırıyor.

Yazım

Office, hiç ayrıntısına girmiyorum. Etkin bir şekilde faydalanıyoruz kendisinden.

Scrivener, çok yeni keşfettiğim bir yazım programı. Word’de parça parça yazmak zorunda kalmamız işin bütününü görmemizi engelliyor. Scrivener ile tek bir dosya üzerinden sol bölümde içindekiler sayfasına benzeyen kısımlar açarak ilerleyebiliyoruz. Ayrıca not alımları ve bu notların dağıtımında büyük etkinliğe sahip. Kısa sürede de olsa ısındım kendisine diyebilirim.

Evernote, isminden de anlaşılabileceği gibi notlarımızı alabileceğimiz ve bu notlar arasında arama yapabileceğimiz çok basit ve işlevsel bir program. Özellikle senkronizasyon özelliği ile bütün telefonlarımızı masaüstü bilgisayarlarımızı veya  laptoplarımızı birbirine bağlayabiliyoruz. Yolda dağda bayırda aklımıza araştırma fikri, bir sorunun çözümü veya yeni bir soru geldiğinde kolaylıkla notumuzu alıyoruz.

Mathtype, her ne kadar Word’de matematiksel formülleri yazabileceğimiz bir bölüm olsa da, bazen bundan memnun kalmayabilirsiniz. Bu durumda Mathtype matematiksel formüllerin yazımında bize yardımcı oluyor. Burada yazdığımız formülleri kolaylıkla Word içerisine atabiliyoruz.

Dosyalama

Dropbox, dosya depolama ve eşanlı ulaşım olanağı veren bir hizmet. Dropbox ile bütün telefon ve bilgisayarlarımızda dosyalarımızı düzenleyip, depolayıp, paylaşabiliyoruz. Senkronize bir şekilde bütün cihazlarımızdaki dosyalarımız eşanlı olarak değişebiliyor ve istediğimiz dosyaya istediğimiz yerden ulaşabiliyoruz.

Kaynak Düzenleme

EndNote, özellikle kaynak atfında etkin bir şekilde kullanılan bir program. Düzenli bir şekilde kategorilere göre kaynaklarınızı sınıflandırabilir, uluslararası dergilerin şablonlarını indirebilir ve Word’de yazarken kolaylıkla atıf yapabilirsiniz. EndNote sizin için kaynakçayı oluşturacaktır. Ayrıca kendi sayfasının üyeliği ile veritabanını senkronize edip, bütün bilgisayarlarınızdaki dosyaları eşanlı değiştirebilirsiniz.  Eğer üniversiteniz satın almışsa para vermenize gerek yok. Ancak yok ise çeşitli ücretsiz alternatifleri de bulunmaktadır.

Diğer

Freedom, bu küçük programın yaptığı tek iş istediğiniz zaman kadar internetinizi kesmek. Makale okurken özellikle dur şu kaynakta önemliymiş, a bu adam kimmiş, vb. dağılmalar veya sosyal medya kaçamaklarını çok güzel bir şekilde engelliyor. Çünkü 1 saat internetimi kes dediğiniz zaman ya 1 saat bekleyecek, ya da bilgisayarı yeniden başlatacaksınız. Genellikle yeniden başlatmıyoruz. Ne gerek var kabloyu çekerim de diyebilirsiniz.

ADePT, gelir ve yoksulluğa bağlı hesaplamaları çok basit bir şekilde yapabileceğiniz bir Dünya Bankası programı. Özellikle elinizde Gelir ve Yaşam koşulları gibi bir veri seti varsa, bir çok temel yoksulluk hesabını kısa sürede yapabilirsiniz.

ArcMap, özellikle haritalar ve coğrafi bilgi sistemleri gibi konular ile ilgileniyorsanız çok kapsamlı bir program. Benim gibi günlerce uğraşıp hiçbir yerde kullanmayacağınız haritalar da çizebilirsiniz. Kısaca öğrenmesi biraz zaman alsa da, ilerisi için güzel bir yatırım diyebiliriz.

Lingoes, en beğendiğim İngilizce sözlük programı. Bu papağan resimli programı çok kullanıyorum yazmasam olmazdı.

Bu yazı Araştırma Teknikleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir