Kamu İnternet Sayfaları ve Sürekli Değişmeleri Sorunu

Türkiye’de kamu internet sayfaları sürekli değişmektedir. Bu değişim özellikle geçmiş dönemlerde bir bilgiyi arayanlar için  sorun yaratmaktadır. Bugün bulduğumuz bir dosyayı yarın bulamıyoruz. Bu yazımızda bahsettiğim sorunun kısmi de olsa bir çözümünü göstermek istiyorum:

https://archive.org/

Bu internet sayfası benim bu satırları yazdığım sırada 477 milyardan fazla internet sayfasının arşivini tutuyor. Yapmanız gereken internet sayfasına girdiğinizde “Wayback Machine” kısmındaki arama bölümüne hangi kamu sayfasını (veya herhangi bir internet sayfasını) yazıp aramak. Karşınıza o internet sayfasının hangi günlerde arşivlerinin tutulduğu çıkıyor. Oradan herhangi bir güne veya sizin ilgilendiğiniz güne tıklayıp ilerliyor ve aradığınız bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Basit bir örnek verelim:

Meteoroloji internet sayfasına girelim. https://www.mgm.gov.tr/ . Amacım “Aylık Zirai Meteorolojik Bülten”‘ine ulaşmak. Sağ üst bölümden “Ziraat”, oradan da “Aylık Bülten”e tıkladığımda Ekim ayının bültenine ulaşabiliyorum. Ancak benim araştırma sorum için Mayıs ayının bülteni lazım, bir türlü bu sayfada bu bülteni bulamıyorum. Hemen archive.org sayfasına tıklıyor, oraya MGM internet sayfasını giriyorum: https://web.archive.org/web/*/https://www.mgm.gov.tr/ . Karşıma hangi yıllar ve aylarda MGM sayfasının arşivinin tutulduğu çıkıyor. Mayıs ayı ile ilgilendiğim için Mayıs ayının son günlerindeki herhangi bir güne tıklıyorum: https://web.archive.org/web/20200527095847/https://www.mgm.gov.tr/ Yine aynı şekilde “Ziraat” “Aylık Bülten”e tıkladığımda bu sefer karşıma aramış olduğum Mayıs ayı bülteni çıkıyor: https://web.archive.org/web/20200527095847/http://www.mgm.gov.tr/FTPDATA/zirai/urunler/aylikbulten.pdf

İşlemimiz bu kadar.

Bu yazı Araştırma Teknikleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir