İsviçre Yolculuğu

2014 yılının ortasında ABD Yolculuğu başlıklı bir yazı yazmıştım. O dönem TÜBİTAK’ın doktora öğrencilerine verdiği bursu kazanmış ve 1 yıl süreliğine ABD’ye giderek ziyaretçi araştırmacı olarak çalışmıştım.

Şimdiki yazımız ise İsviçre Yolculuğu, önümüzdeki hafta (1 Mart) itibariyle İsviçre’ye gidiyorum ve Cenevre Üniversitesi‘nde ziyaretçi araştırmacı olarak çalışacağım. Bu ziyaretimin finansörü önceki gidişimde olduğu gibi TÜBİTAK. Bu sefer de doktora sonrası araştırmacılara verilen bursu kazandım.

İsviçre ile ilgili hikâyeye geçmeden önce bir noktayı belirtmek istiyorum. Bana sorarsanız Türkiye’de bir araştırmacının alacağı ve alması gereken en güzel burslardan biri TÜBİTAK’ın sağladığı doktora sonrası araştırmacı bursu. Ama nedense bu bursa yeterince başvuru yok. TÜBİTAK açıklamalarına göre bu yıl Tarımsal Bilimler alanında toplamda 39 kişi başvurmuş ve 20’sine burs vermişler. Yani bizim alanımızda başvuran her iki kişiden birine burs çıkmış. Benim şaşırdığım koca Tarımsal Bilimler alanında toplamda 39 kişinin başvurması. Çok düşük bir rakam. O yüzden özellikle genç araştırmacılar lütfen başvurun, danışman hocaları veya sayın kurum yöneticilerimiz lütfen araştırmacılarınızı başvurmaları yönünde teşvik edin.

Şimdi gelelim bizim İsviçre yolculuğuna. Bu sefer Tarım Ekonomisi Bölümü’ne değil, Cenevre Üniversitesi’nin Ekonomi ve Ekonometri Enstitüsü‘ne gidiyorum. Çalışacağım hoca Prof. Dr. Salvatore Di Falco. Konumuz pamuk tarımında desteklerin etkisi. Ancak sadece bu konu ile kalmayacağız. Elimizde çeşitli birçok veri seti var ve amacım birçok çalışma yapmak.

Asıl öğrenmek istediğim konulardan birisi makalelerin satış süreci. Birçok araştırmamız yeterince anlatamadığımız veya düzeltemediğimiz veya geliştiremediğimiz için yayımlanmıyor. Prof. Di Falco, ERAE dergisinin editörü. Böylelikle ilk soracağımız soru, hocam bizim makaleleri neden masa reddi ile geri gönderiyorsunuz : ). Ve tabi ki makalemizi geliştirip, bu yayın sürecini nasıl daha az göz yaşıyla atlatabiliriz.

Kapanışta birkaç teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle sadece resmi değil, gönüllerimizin de danışmanı olan ve beni bursa başvurmaya yeniden teşvik eden sayın hocam Prof. Dr. Emine Olhan‘a teşekkür ediyorum. TÜBİTAK’a projemize vermiş olduğu ve gerçekten de önemli bir kaynak ile desteklediği için teşekkürlerimi sunuyor, verdikleri bursun değerini bildiğimi ve en iyi şekilde kullanacağımı belirtiyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği yapmamıza ve veri temininden tutun, sahada anlamadığımız en basit soruları bile içtenlikle ve sabırla cevaplayan sayın Dr. Mehmet Hasdemir‘e teşekkürlerimi sunuyorum. Son olarak beni ziyaretçi araştırmacı olarak kabul eden Prof. Dr. Salvatore Di Falco‘ya teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu yazı Akademik Magazin kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir