FAO Veritabanının Kullanımı

Burada FAO veritabanının kullanımı ile ilgili 02.08.2013 tarihinde yazdığım bir yazı vardı. Ancak FAO o zamanki veritabanını değiştirdiği için yazıyı yenileme gereği duydum. Aşağıda yer alan yazıyı 07.01.2017 tarihinde yazdım. Şimdilik belirli bir süre iş göreceğini düşünüyorum.

 

FAO Veritabanının Kullanımı

Birleşmiş Milletlerin Gıda ve Tarım Örgütü özellikle uluslararası kıyaslamalara imkan veren ve tarım ile doğrudan ilgili kapsamlı bir veritabanına sahiptir. Veritabanına ulaşmak için doğrudan bu linki kullanabiliriz; http://www.fao.org/faostat/en/ veya doğrudan Google’a “fao statistics” yazabiliriz. İlk çıkan sayfa aradığımız yer.

Sayfaya girdiğimizde doğrudan karşımıza “Data”, “Country Indicators” vs. gibi bağlantılar çıkıyor. Son dönemde uluslararası kuruluşlar özet veriler ve şık şekiller ile hazır dosyalar vermektedir. Ancak ben ham verilere istediğim şekilde, istediğim uzunlukta ulaşmak istiyorum. O yüzden doğrudan “Data” bağlantısına tıklıyorum.

Karşımıza verilerin gruplandırıldığı çeşitli alanlar çıkıyor. Özellikle öğrencilerimiz buralarda İngilizce bilmedikleri için ilerleyemediklerini ifade ediyorlar. Basit bir sözlük işlerini görür. Örneğin ne arıyoruz buğday üretimi, üretim kelimesinin İngilizcesi nedir, “production”. O zaman “production” kelimesi bölümüne odaklanıyorum. Buğday bir bitkisel ürün olduğu için “crops” kelimesine tıklıyorum.

FAO her ne kadar zaman içerisinde veritabanlarının görünümünü değiştirse de, burada karşımıza çıkan 4 ana öğe değişmeden kaldı. O yüzden bu dört öğeyi bilmekte fayda var. Birinci bölüm “COUNTRIES” yani ülkeler bölümü. Burada “REGIONS” kelimesine tıklarsak o zaman da çeşitli ülke gruplarını veya dünya toplamını görebiliriz. Şimdilik ülkeye odaklandığımızı varsayalım. Türkiye’yi (Turkey) seçelim. Yan tarafta öğeler olarak çevirebileceğimiz “ELEMENTS” bölümü var. Burada “Area Harvested” toplam ekim alanını, “Yield” verimi, “Production Quantity” üretim miktarını ve “Seed” tohum kısmını (tohumdan emin değilim hiç kullanmadım) veriyor. Türkiye buğday ekim alanı miktarını bulmak istiyorsam,  “Area Harvested” bölümünü seçiyorum ve üçüncü bölüme geçiyorum. Burada “Items” diye bir bölüm var ve ürünleri ifade ediyor. Hangi ürünü arıyorsam onu seçiyorum. Bizim örneğimiz de buğday (wheat). Son bölümde ise hangi yılı istiyorsam onu işaretliyorum. İstersem birden fazla yıl seçebilirim. Ancak biz şimdilik 2014 yılını seçelim.

Bütün seçim işlemleri bittikten sonra altta iki seçeneğim var. Birincisi veriyi göster (Show Data), ikincisi veriyi indir (Download Data). Önce veriyi görelim, bu yüzden “Show Data” bölümüne tıklıyorum. Karşıma çıkan yerde “Value” kısmı benim aradığım veriyi gösteriyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, bu “Value” kısmının yanında yer alan “Unit” yani birim bölümü. İndirdiğimiz verinin birimi nedir bunu bilmeliyiz ve bazen ilgili dönüşümleri yapmamız gerekebiliyor (örneğin hektardan dekara  veya üretim verisinde hektogram/hektar değerini kilogram/dekara çevirmek gibi).

Veriyi bilgisayara indirmek istiyorsak, o zaman “Download Data” kısmına basıyorum. İndirilen dosyanın uzantısı .csv olduğundan, bu dosyayı doğrudan açmıyorum. Boş bir Excel dosyası açıyorum ve üst kısımda veri bölümünden dış veri al ve metinden diyorum. İndirdiğim veri dosyamı seçiyorum ve ardından sınırlandırılmış bağlantısı tıklı bir şekilde ileri diyor ve ayırıcılar bölümünden virgül kısmını da seçip son tamam diyorum. Eğer işlemler doğru yapıldı ise sorunsuz bir şekilde veriyi Excel’e aktarmış oluyorum.

İyi çalışmalar

Bu yazı Veritabanları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

FAO Veritabanının Kullanımı için 3 cevap

  1. nurcan der ki:

    çok faydalı oldu. emeğinize sağlık teşekkürler.

  2. burçin der ki:

    fao verileri için,kısıtlı zamanımda büyük fayda sağladığım bu yazı için teşekkürler. emeğinize sağlık.

  3. Betül der ki:

    Tez yazarken bana çok yardımcı oldu, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir