Dünya Kalkınma Göstergeleri Veritabanının Kullanımı

Veritabanı Kullanımı Yazı Dizisi‘nin üçüncü yazısı olarak Dünya Kalkınma Göstergeleri veritabanını anlatmak istiyorum.

Bu veritabanı ülkelerin ekonomi, çevre, yoksulluk, eğitim, altyapı gibi temel konularda yüzlerce değişkeni inceleyebileceğimiz kapsamlı bilgiler içermektedir. Ancak biz tarım özelinde bir değerlendirme yapmak istiyoruz.

Dünya Bankası veri setinin 48 tane veritabanına sahip olduğunu görüyoruz. Sol bölümde “Databases” bağlantısı altında ilk sırada ise bizim kullanacağımız Kalkınma Göstergeleri yer alıyor.

Amacımız; Temel tarımsal göstergelerde ABD, AB, Brezilya, Çin, Rusya ve Türkiye değerlerini kıyaslamak.

İçeriye girdiğimizde doğrudan veritabanında yer alan ülkelerin listesi çıkıyor. Sol bölümdeki bağlantılara göre ülkeleri ayrıştırabilirsiniz. Biz, amacımızda yer alan ülkeleri seçiyoruz. Bütün ülkeleri seçtikten sonra Avrupa Birliği’ni bütün olarak göstermek için ise sol bölümde “Aggregates” bağlantısını seçiyoruz ve o bölümden Avrupa Birliği’ni işaretliyoruz. Ülkelerimiz; Türkiye (Turkey), ABD (United States), AB (European Union), Rusya (Russian Federation), Brezilya (Brazil) ve Çin (China). Seçtiğiniz ülkelerin sağ bölümde gözükmesi lazım.

Ardından Series kısmından değişkenlerin seçim bölümüne geliyoruz. 1289 tane değişken var. Ben şu değişkenleri seçmek istiyorum;

Tarımsal Alan (km2) (Agricultural lan, (sq. km)
Traktör Sayısı (Agricultural machinery, tractors)
GSYİH Tarımın Payı (%) (Agriculture, value added (% of GDP)
İstihdam’da Tarımın Payı (%) (Employment in agriculture (% of total employment)
Kırsal Nüfusun Payı (%) (Rural population (% of total population)

İngilizce yazılımına bağlı olarak alfabetik işaretleyebileceğiniz gibi, arama bölümünde “types keywords to filter” kısmına yazarak da arayabilirsiniz.

Değişkenlerin seçim işlemi bittikten sonra “Time” kısmından hangi zaman aralığında kıyaslamak istiyorsanız, o yılları seçiyoruz. Örneğimiz için 2003-2012 yıllarını seçiyorum. Yine sağ bölümde seçtiğim yıllar işaretleniyor.

Seçim işlemi bittikten sonra sağ üst bölümde yer alan kısımlardan verilerinizi kullanabilirsiniz. “Table” kısmı tablo şeklinde, “Chart” kısmı görsel şekil olarak, “Map” kısmı ise renklendiren bir harita seçeneği sunuyor. Ancak biz “Download” kısmına basarak verimizi istediğimiz formatta (excel gibi) indiriyoruz. Geriye kalan tek şey ise amacımıza yönelik verileri düzenlemek oluyor.

Çeşitli Tarımsal Göstergelerde Ülkelerin Kıyaslanması

dbkg

GSYİH içerisinde Türkiye ve Çin değerleri yaklaşık %10 civarında, tarımsal istihdamı payı zaman içerisinde azalsa da, Çin ve Türkiye değerleri yine diğer ülkelere göre oldukça yüksek, benzer durum kırsal nüfusun payı içinde geçerli, her ne kadar ekilebilir alan değerlerini vermek daha doğru olsa da, tarımsal alan açısından da genel bir değerlendirme yapmak mümkün, traktör sayısında ise düzenli bir verisetinin olmadığını gözlemliyoruz.

Diğer değişkenler (1289) ile ilgili yapacağınız işlemlerde de işin mantığı aynı şekilde işliyor. Önemli olan araştırma konumuzun hangi verileri gerektirdiğini tespit etmek ve üstte anlatılan işlemleri o değişkenler için tekrarlamak.

Bu yazı Veritabanları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir