DTÖ Tarife İstatistikleri Veritabanının Kullanımı

Veritabanı Kullanımı Yazı Dizisi‘nin yedinci yazısı olarak DTÖ Tarife İstatistikleri veritabanını anlatmak istiyorum.

Dünya Ticaret Örgütü’nün gümrük vergileri ile ilgili iki ayrı veritabanı bulunmaktadır. Ben Çevrimiçi Tarife Çözümlemesi (Tariff Analysis Online) şeklinde çevirebileceğimiz birinci veritabanını anlatmak istiyorum.

Amacımız; Türkiye’nin tarım ürünlerindeki ortalama tarife (gümrük vergisi) oranlarını incelemek.

Sorgulamalarınızı kayıt altında tutabilmek için ve tabi ki veritabanını kullanabilmek için üye olmanız gerekmektedir (sağ bölümde yer alan bağlantı üzerinden; click here to register).

Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra kullanıcı bilgilerimiz ile veritabanına giriş yapıyoruz. Karşınıza oldukça kapsamlı bölümlerin yer aldığı sayfa kısımları çıkacaktır. Biz tarife ortalamalarını inceleyeceğimiz için “Tariff Averages” bağlantısına tıklıyoruz ve yeni bir sayfa açılıyor. Burada hiç zaman kaybetmemek için geliştirilmiş sorgulama sayfasına (additional criteries bağlantısı ile) geçiyoruz.

Karşımıza ülkelerin listesi çıkıyor. Türkiye’yi seçiyoruz ve ardından ürün gruplarını seçeceğimiz bölüme (selected products) geçiyoruz. Tarım ürünlerini tek tek seçebileceğiniz gibi DTÖ’nün kendi sınıflandırmasını da kullanabilirsiniz. Burası oldukça kullanışlı olmuş. Üstte yer alan ürün seçimi bölümünden (<Select Product Group>), bütün tarım ürünleri grubunu (All AG) seçiyoruz. Tarım ürünlerinin tamamı seçilmiş bir şekilde aşağıda gözükmesi lazım.

Sorgumuza bir isim vermemiz gerekiyor (üstteki “Query name” bölümünden). Ardından sol kısımda yer alan bölümden sorgumuzu kaydediyoruz (Save Query). Bu bağlantının en altında yer alan bölümden tarife ortalamaları raporu için onaylama işlemini gerçekleştiriyoruz (Apply to report Tariff Averages).

Karşımıza yine oldukça ayrıntılı düzeyde bir çok yazı geliyor. Biz kendi amacımıza yönelik olarak ortalama tarife değerine bakıyoruz; Simples averages, 51,04.

Yıllara göre karşılaştırma yapmak istiyorsanız. Sağ üst bölümden sorgumuzu düzenlenme sayfamıza (Extended query ile) geri dönebiliriz ve seçtiğimiz 2011 yılını diğer istediğimiz yılları seçerek değiştirebiliriz.

Tarife veritabanları ile ilgili bir diğer sayfa; Market Access Map. Ancak bu konuda doğrudan çalışan arkadaşların daha ayrıntılı kullanma klavuzu hazırlayarak bizlere yardımcı olacaklarını tahmin ediyor ve sözü burada noktalıyorum.

Bu yazı Veritabanları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir