Danışman Önemi

Bilimsel amaçlı çalışmaya başladığımdan bu yana bir çok danışmanım oldu. Aslında bütün danışmanlarımla iyi ilişkilerim olsa da, danışmanlarımın ve benim üniversite değiştirmem nedeniyle farklı danışmanlarla çalışmak durumunda kaldım. Birlikte uzun bir dönem çalışma imkanı bulduğum danışmanlarım sırasıyla Yaşar Aktaş, Necat Ören ve son olarak Emine Olhan. Hepsinden çok önemli bilgiler öğrendim. Aslında bilimsel bilgilerin yanı sıra bilime ve bilimsel çalışmaya yaklaşımları benim üzerimde önemli etkiler sağladı. Üst kısımda ismi geçen hocaların yanı sıra Jean-Paul Chavas ile geçirdiğimiz 1 yıllık sürenin de danışman öğrenci ilişkisi açısından önemli etkileri olduğunu söyleyebilirim. Bu girişten sonra en uzun çalışma imkanı bulduğum son danışmanım Emine Olhan ile geçirdiğimiz sürede öğrendiklerimi ve başlıca gözlemlerimi bir kaç noktada özetlemek istiyorum;

  • Danışmanın bir öğrenciye sağlayabileceği en önemli imkanın, onu özgür bırakması ve gerekli noktalarda küçük dokunuşlar ile yön vermesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü bence danışmanın başlıca görevi, geleceğin bilim insanı için uygun çalışma ortamını hazırlamasıdır. Geriye kalan ise genç öğrencinin bu imkanı kullanıp araştırmanın keyfini çıkarması kalıyor.
  • Hem öğrenciler, hem de danışmanlar arasında yaygın olan, çok şükür ki benim ve danışmanımın katılmadığı, bir algı var. Öncelikle öğrenciler arasında olan yaygın ve bana göre yanlış algı danışmanın öğrencilere konu vereceği, yöntem öğreteceği gibi doğrudan araştırma özelini ilgilendiren konular. Bu bağlamda öğrencilerin danışmanlarından konu seçmesini veya gerekli yöntemi öğretmesini düşünmek doğru bir yaklaşım değil. Öğrencinin konu seçmesinde tabi ki danışman yardımcı olabilir. Ama bir öğrenci için konu seçmek ve bu konunun nasıl değerlendirileceğini, nasıl kuramsal yaklaşılacağını öğrenmek danışmanın değil öğrencinin görevi. Danışmanlar arasından yaygın olan ve yine bana göre yanlış olan algılardan birisi kendi güvenli bölgelerinin (genellikle geçmişte yaptıkları bir çalışma veya uzmanlık alanları özelindeki konular) dışına çıkmak isteyen öğrencilere pek sıcak bakmamalarıdır. Evet danışmanın uzmanlık alanına yakın alanlarda çalışıyoruz, ama danışman ısrarı ve zorlamasıyla seçilen konularda yapılan çalışmanın öğrencilere ve sonuçta danışmanlara bir katkısı olacağını düşünmüyorum. Kısaca netleştirirsek; öğrencinin görevi kendi benimsediği alanda başlıca kendi çabasıyla bir şeyler yapmak iken, danışmanın görevi de yeni yaklaşımlara ve konulara açık olmak olduğunu düşünüyorum.
  • Danışmanın sağlayacağı katkılardan bir diğeri de özellikle ilgili araştırma için gerekli olan kaynakların temini olabilir. Bu durum proje kapsamında sağlanan parasal kaynakların yanı sıra, özellikle danışmanın uzun yıllar tecrübesi ile oluşturduğu çevreden yararlanarak elde edilen veri, kitap, dergi vb. kaynaklar da olabilir. Zaman içerisinde gözlemlediğim; eğer danışmanın ulusal ve uluslararası bilim ve kamu kurumlarıyla ilişkiyi iyi ise, bu öğrenciye eğer ister ve kullanırsa büyük katkı sağlayabilir. Burada danışmanın imkanlarını kullanmak yine öğrencinin talebi doğrultusunda gerçekleşebilir.
  • Danışman ile öğrenciler arasındaki ilişkiler her zaman sadece bilimsel amaçlı olmuyor. Bilime bakışınızın yanı sıra bilim dışı sosyal konulara bakışında ilişkilerde etkili ve önemli olduğunu söyleyebilirim. Bilim dışı ilişkilerde sokak hayvanlarının korunmasından tutunda, sevgilinizle yaşadığınız problemlere, dürüstlüğün öneminden, siyasi görüşlere kadar bir çok konu danışman ile ilişkileri etkileyebilir. Bazı durumlarda sosyal olaylara bakış açısının mevcut danışman öğrenci iletişimine karıştırılmaması yönünde tavsiyeler veriliyor. Evet danışmanımız ile profesyonel bir iş ilişkimiz olsa da, sonuçta sosyal bir varlık olarak insani duygularımızda ister istemez bu ilişkilerimizin içerisine giriyor ve mevcut iletişimi etkileyebiliyor.
  • Aslında danışman öğrenci ilişkisi ve iletişimi oldukça uzun tartışmaları içerisinde barındıran bir konu. Bunun başında; danışman seçimi, iletişim düzeyinin kurulması ve sürekliliği gibi konular gelse de, ben burada biraz daha işin içerisinde gözlemlediğim ve sürekli bir şekilde önemini hissettiğim konulardan bahsetme gereği duydum.

Özetle; danışman ile öğrenci arasındaki ilişki hem öğrencinin hem de danışmanın başarısını önemli düzeyde etkilemektedir. Özgür bir çalışma ortamını sağlayan ustanın yanında, çalışkan bir çırağın, mutlu ve verimli bir üretim gerçekleştireceğini düşünüyorum.

Bu yazı Araştırma Teknikleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Danışman Önemi için 1 cevap

  1. yunus ü. der ki:

    Yeni yazılarınızı ilgiyle bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir