COMTRADE Veritabanının Kullanımı

Veritabanı Kullanımı Yazı Dizisi‘nin altıncı yazısı olarak BM Ticari İstatistik veritabanını anlatmak istiyorum.

Benim öğrenmekte bir kaç uzun gecemi alan bu veritabanı, öğrenildikten sonra oldukça basit bir kullanışa sahip. Ülkelerin ürün özelinde dış ticaret değerlerini zamana bağlı değerlendirebiliyorsunuz. Özellikle dış ticaret çalışan arkadaşlara faydalı olacağını tahmin ediyorum. Yine tarım özelinde bir inceleme yapmak istiyorum.

Amacımız; Türkiye’nin canlı hayvan ve et dış ticaret değerlerini incelemek.

COMTRADE veritabanına girdiğinizde karşınıza hesaplama yöntemi, veritabanı, tablolar gibi bölümler çıkacaktır. Buradan veritabanı bağlantısına (database) tıklayarak içeri giriyoruz. Muhtemelen bilgisayar bir java uygulaması olduğu için güvenlik uyarısı verecektir (Do you want to run this application?). Buradan bu uygulamayı çalıştırmayı ve bu uygulama için uyarı notunu görmek istemiyorum şeklindeki (I accept the risk and want to run this app. Do not show this again for this app) kutucukları seçerek, çalıştır (run) diyoruz.

Karşımıza pasta grafiklerin olduğu bir sayfa çıkacaktır. Burada ürünlerin ve ülkelerin ayrı ayrı kodları olduğu için sağ üst bölümde yer alan açıklamalar (fast tracks) içerisinde yer alan ürünler listesi (commodity list) ve ülke listesi (country list) bölümünden inceleme yapacağım ürün ve ülkelerin numaralarını kayıt ediyorum. Bizim amacımız için bu kodlar ürünlerde 01 ve 02 (01 Live animals, 02 Meat and edible meat offal), ülkede ise sadece Türkiye olduğu için 792 (792 Turkey).

Küçük bir not; ürün kodlarımız HS sınıflandırmasına göre seçildi. İsterseniz SITC sınıflandırmasına göre de seçebilirsiniz. Ayrıca veritabanının yoğunluğuna göre sayfa yüklemesinde yığılmalar olabilir. O yüzden sayfanın çalışmadığı durumlarla karşılaşmanız olası. Bunun için mesai dışında (hem bizim saat dilimimize, hem de uluslararası düzeydeki saat dilimlerine göre) veritabanını kullanmanız yapacağınız sonuçlara daha hızlı ulaşmanızı sağlayabilir.

Ürün ve ülke kodlarını seçtikten sonra verileri bulacağımız yere geçebiliriz. Üst kısımda yer alan bağlantılarda ikinci sırada yer alan veri sorgulama bölümünden (Data Query), basit seçim (Basic Selection) bağlantısına tıklıyoruz.

Başlıca iki adımın olduğu bir bölüm çıkacaktır. İlk kısım sınıflandırma ile ilgili. Biz HS sınıflandırmasıyla ürün aradığımız için olduğu gibi (HS: as reported) bırakıyoruz. Alt kısımda ise beş bölüm var. İlk kısımdan (commodities) arama bölümüne ürün kodumu yazarak arama (search) tuşuna basıyoruz. Hemen altında ürün listemiz açılıyor. Bütün canlı hayvanları seçmek için solunda yer alan kutucuğu (total commodities yanında yer alanı değil, hangi ürünü aramış isek onun yanında yer alan bölümü) işaretleyip sayfanın yenilenmesini bekliyoruz ve yenilenme işlemi bittikten sonra ekle (add) diyoruz. Böylelikle ürünümüz sağ tarafta yer alan bölmeye yerleşiyor. Aynı işlemi ikinci ürünümüz olan et için de yapıyoruz.

Seçilen öğeler bölümünde (selected items) iki ürünümüz göründükten sonra, üst kısımdan hangi ülkeyi seçeceğimiz bölüme (reporters) geçiyoruz. Doğrudan Türkiye’yi (Turkey) seçip, ekle (add) diyoruz.

Üçüncü bölümde ise ticaretin kiminle gerçekleştirildiğine dair bilgi alacağımız seçim listesi geliyor. Biz Türkiye’nin toplam dünya ile yapmış olduğu ticarete bakacağımızdan, dünyayı (World) seçip, ekle diyoruz. Bütünü ülkelerden ne kadar canlı hayvan ve et ticareti yapıldığına dair de bilgi alabilirsiniz (“all” bağlantısını ekleyerek).

Dördüncü bölümden ticaretin yapıldığı yılları seçiyoruz. Örneğimiz için 2007-2012 yıllarını seçiyorum.

Beşinci ve son bölümden (others)  ise ithalat (import) ve ihracat (export) seçeneğini seçerek, bu uzun seçim işlemini bitiriyorum. Ardından sol alt köşede yer alan sorguyu onayla (submit query) bağlantısı ile ilerliyorum.

Karşıma uzun bir metin çıkıyor. Kullanım koşullarını ve içeriği içeren bu metni kabul etmek için en altta yer alan kutucuğu (I have read the Readme First) işaretleyip, devam (continue) ediyoruz.

Bu bölümde biraz sabırlı olmak gerekebilir. Özellikle sorgu büyüklüğümüze göre sayfanın yüklenmesi uzun sürebilir. Ancak çok uzun sürer ise yükleme hatası (Error Message: Timeout expired.) alabilirsiniz. Bu durumda hemen hızlı bir şekilde üstte yer alan sorgulama işlemi sayfasına gidiyoruz ve bahsettiğim işlemleri tekrarlıyoruz. Biraz can sıkıcı bir durum olsa da, bir kaç sefer yaptığınızda hızlanacak ve bu hata sizin için çok olağan bir durum olacaktır. Ayrıca sorgunuzu parçalayarak da bu yükleme hatasından kurtulma şansınız var. 10 yıllık bir sorgu yapmak yerine, 2’şer yıllık yapıp birleştirmek gibi.

Eğer bu yükleme hatasından bir şekilde (ürünü, yılı vb. azaltarak) kurtulabilirseniz, karşınıza değerlerin tablo şeklinde bir görünümü çıkacaktır. Yine önceki yazılarımızda olduğu gibi bilgisayarıma indirip excel üzerinden düzenleme yapmak istiyorum. Doğrudan indirme (direct download) bağlantısına tıklıyorum. Dosyanız .xls uzantısı yerine .csv uzantılı çıkacaktır. Bu yüzden doğrudan açmak yerine bir kaç düzenleme daha yapmanız gerekecek. Bir boş excel dosyası açın. 2007 ve 2010 Office’de üst kısımda “Veri” bölümüne ve ardından “Metinden” kısmına tıklıyoruz. İndirilen csv dosyasını açmak istiyoruz. Karşımıza “Metin Alma Sihirbası” çıkıyor. “İleri” deyip devam ediyoruz. Ardından ayırıcılar kısmından “Virgül” kutucuğunu da işaretliyoruz. Böylelikle verilerimiz sütunlar şeklinde ayrışıyor. Sağ altta yer alan “Son” bağlantısı ve ardından “Tamam” tuşuyla verilerimizi excel’e yerleştirmiş oluyoruz.

Ülke kodu (reporter code), ticaret kodu (trade flow code; 1 ithalatı, 2 ihracatı ifade ediyor), ticaret değeri (value) vb. sütunlar dosyamızda yer almaktadır. Amacıma göre düzenliyorum.

Türkiye’nin 2007-2012 Canlı Hayvan ve Et Dış Ticareti

comtrade

2010-2012 yıllarında yapılan ithalat değerlerinin yüksekliği dikkatimizi çekiyor. Önceki dönemlerde ciddi kısıtlamalar içeren canlı hayvan ve et ithalatı, bu dönemden sonra meydana gelen politika değişikliklerine bağlı olarak önemli düzeyde artıyor.

Veritabanı ile ilgili küçük bir not; Bu veritabanını öğrenmenin en kolay yolu sorgulama uygulamaları yapmaktan geçmektedir. Aklınıza gelen ülke ve ürünlerin ticaret değerlerini karıştıra karıştıra ve hata ile karşılaşa karşılaşa uygularsanız, kısa süre içerisinde oldukça hızlanır ve düzenli sonuçlar almaya başlarsınız. İşin aslı bozarak öğrenmede : )

Bu yazı Veritabanları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir