Çiftçilerle Anket Gözlemlerim

Doktora tezimin bir bölümü kapsamında Adana’nın Ceyhan ve Yüreğir ilçelerinde mısır üreticileri ile anket yaptık. Bu bölümde çeşitli gözlemlerimi ve ilerde anket yapacak arkadaşların faydalanabilecekleri tavsiyeleri yazmak istiyorum;

 • Tarımsal üreticilerimiz oldukça ayrıntılı ve özel bilgilerini paylaşma konusunda çok yardımseverler. Tabi ki, cevap vermek istemeyen veya yaptığımız anketin gereksiz olduğunu, herhangi bir faydasının olmayacağını düşünen üreticilerde karşımıza çıkıyor. Kısa bir önem anlatım işinden sonra, eğer üretici niyetinde herhangi bir değişiklik olmuyor ise, zaman kaybetmeden başka üreticiler ile iletişime geçilebilir.
 • Üreticilerin bize yardımcı olmalarını etkileyen birkaç önemli nokta var. Birincisi eğer elimizde kâğıtlar ile denetleme memurları gibi yaklaşırsak ister istemez üreticilerin yardımcı olmak isteklerini azaltırız. Asıl nokta biz bir konuda üreticilerin yardımına ihtiyaç duyuyoruz ve bunu samimi bir dille kendilerine doğrudan söyleyebiliriz. Böylelikle yaklaşım şekli ve cümle tasarımı üreticilerin yardımcı olmasını etkileyen önemli öğeler. Kısaca biz üreticilerin bilime katkı sağlamasında aracı görevi görüyoruz.
 • Anket yapılacak zaman dönemi önemli. Anketin içeriğine göre gidilecek zamanı iyi belirlemek gerekiyor. Bir diğer durumda işlerin yoğunluğu ve seyrekliği ile ilgili. Yoğun bir dönemde üreticiler yardımcı olamayabilirler, işlerin seyrek olduğu bir dönemde de köyde üretici bulmak zor olabilir.
 • Üreticilerin köyde bulunamama sorunu özellikle bizim Yüreğir ilçemiz için önemli bir sorundu. Yüreğir ilçesi il merkezine oldukça yakın. Bu durum köylerin boş olmasına ve sadece belirli bir zaman aralığında üreticinin köyde bulunmasına neden oluyor. O yüzden muhtarların aranması veya il merkezlerindeki köy kahvelerinin ziyaret edilmesi üretici bulma konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca il ve ilçe müdürlükleri, kredi kooperatifleri gibi kurumlardan bölgede çalışan mühendislerin yardımına başvurulabilir.
 • Her ne kadar biz kendi araştırmamız için gitsek de, üreticilerin bizim araştırmamızın dışında önemli sorunları olabilir. Bu durum anket sorularının sorumu sırasında konunun dağılmasına neden oluyor. Üreticilerin sorunlarını elbette dinlemeliyiz, ancak konunun dağılmaması için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Çünkü zaman ve bütçe kısıtı açısından anket çalışma basit bir uygulama değil.
 • Bazen aynı bölgede küçük coğrafi değişimler önemli farklılıklar yaratabilir. Bir ilçede yolun bu tarafı sadece 1 ürün yetiştirirken, yolun karşı tarafı en az 3 ürün yetiştirebilir. Anket sonuçlarımızın bölgedeki dağılımı yansıtmasını istiyorsak, mümkün olduğu kadar farklı sayıda köyde anket gerçekleştirilmeli.
 • Üreticilerin fikirleri sadece coğrafi yaklaşıma bağlı olarak değil, arazi büyüklükleri gibi varlıklara bağlı olarak da değişebilmektedir. Yine aynı şekilde çeşitli varlık göstergelerine göre de anket çeşitlendirilebilir.
 • Niye neden gibi sorgulayıcı soruları sorarken dikkat edilmeli. Neden mısır yetiştiriyorsun yerine, mısır yetiştirmenizin belirli bir nedeni var mıdır demek ciddi farklılıklar yaratabilir.
 • Çay içmeye hazırlıklı olun.
 • Araştırmacılar 7-8 gün çalıştıktan sonra ister istemez yoruluyor. Bu yüzden sayıca fazla anket yapılması gerekiyorsa belirli zamanlarda dinlenmekte fayda var. 1 hafta anket 1 hafta dinlenme 1 hafta yeniden anket gibi araştırma özelinde çeşitli yaklaşımlar belirlenebilir.
 • Araştırma ekibi çok önemli. Çünkü anket yapılan sürenin dışında önemli bir zaman araştırma ekibi ile birlikte geçiriyor. Hem bilimsel, hem de filimsel anlamda yetenekli insanlar ile araştırma yapmak çok eğlenceli. Ben bu konuda şanslıydım. İki değerli insana teşekkür ederek bitirmek istiyorum; Burak Öztornacı ve Burhan Özalp.
Bu yazı Araştırma Teknikleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir