Araştırma Hazinesi: Harvard Dataverse Network

Selamlar,

Bu yazıda yeni keşfettiğim bir araştırma ağından bahsetmek istiyorum. Harvard Dataverse NetworkThe Dataverse Project kapsamında yürütülen, araştırmacıların verileri ile birlikte kodlarını paylaştıkları bir ortam.

İşin hikayesi: Araştırma sonuçlarımızın standart hatalarını düzeltmek için panel bootstrapping yöntemini kullanmak istiyordum. Mark S. Manger‘in tam da aradığım şeyi yaptığı bir makalesini buldum. Ardından araştırmalarını paylaştığı bir bağlantı ile bu güzel Harvard sayfasını keşfettim.

Sayfanın güzelliği şurada; bilim insanları araştırmalarının mutfağını sizinle paylaşıyorlar. Verileri hesaplama kodları ile birlikte bu sayfada bulabiliyorsunuz. Bu güzellik size araştırma sonuçlarını tekrarlamanın yanı sıra yeni bir yöntem öğrenmede büyük kolaylık sağlıyor.

Bizim bootstrap örneğine dönelim. Panel bootstrapping yapmak istiyoruz. Manger makalesinde bu yöntemi kullanmış. Hemen Manger’in paylaştığı sayfaya bakıyoruz. Orada Stata kodunu bulup, bu yöntemin Stata’da nasıl yapıldığını araştırma verilerini tekrarlayarak kodlardan öğrenebiliyoruz.

Özetle Harvard Dataverse Network araştırmaların tekrarlanabilirliği, yeni yöntemlerin öğrenilebilirliği veya öğrenilen bilginin kontrol edilebilirliği (ne kadar çok bilirlik dedim) açısından  güzel ötesi bir hizmet (duygulanıyor insan).

 

Yıllar sonra gelen ek (12.03.2018)

Ekonomistler için araştırma veri ve kodlarını bulabilecekleri bir de şu sayfalar var:

http://replication.uni-goettingen.de/wiki/index.php/Main_Page

Yıllar sonra gelen ikinci ek (25.03.2018)

https://www.icpsr.umich.edu/icpsrweb/index.jsp

Bu yazı Araştırma Teknikleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir