Anlamadım?

17 Nisan Perşembe günü SBF’de “İktisat Kuramı ve Gerçekler” konulu güzel bir konferans gerçekleştirildi. Türkiye’nin ekonomik büyümesi, verilerin güvenilirliği, iktisat kuramındaki gelişmeler, kriz öngörülememesi gibi çeşitli konular tartışıldı. Burada konuların ayrıntısına girmeyeceğim. Sonunda bir soru çerçevesinde verilen küçük cevabın mantıksal güzelliğine değinmek istiyorum.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Korkut Boratay, Prof. Dr. Tuncer Bulutay ve Prof. Dr. Ercan Uygur hocalara baştan başlanılacak olsa, yeniden iktisat çalışırlar mıydı sorusu soruldu. Korkut hoca, iktisat alanında çalışmayacağını uzaktan bu alanla ilgileneceğinden bahsetti. Ercan hoca, en başta olsak yine de bu alanı seçeceğini ifade etti. Ancak Tuncer hocanın verdiği cevap çok önemli ve etkisi büyük bir içeriğe sahipti. Yine iktisat çalışacağını söyledi. Ama daha geniş bir açıdan yaklaşarak, 80 yaşına geldiğini ve her sabah uyanınca yeni şeyler öğrenmek için duyduğu heyecandan bahsetti. Tabi ki sadece iktisat konusunun özelinden biraz ayrılarak bilim insanı olarak duyduğu öğrenme isteğini gösterdi.

Şu cümlesinin beni çok etkilediğini söylemeliyim; “Anlamadım, anlamaya çalışıyorum. Bundan güzel bir şey var mı?

Özellikle bir konuyu anlamaya çalışırken karşılaştığımız zorluklar, hocanın da belirttiği gibi aslında güzel bir şey. Anlamak için çalışıyoruz. İşin mantığı da bu zaten. Anlamadığımız durumlarda ise moralimizi bozmadan (ki bazen bozuluyor) heyecanla devam ediyoruz. Anlamaya çalışmanın verdiği mutluluk, gerçekten de Tuncer hocanın dediği gibi güzel bir duygu..

Bu yazı Akademik Magazin kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir