10. Kalkınma Planı ve Tarım

Merhabalar,

Bu ayın başında 2014-2018 döneminin 10. Kalkınma Planı açıklandı. Bu konuda önemli bir kaç yazı yazıldı. Öncelikle bunları paylaşmak istiyorum. Ardından 10. Kalkınma Planı içerisine tarım ve özellikle tarımsal destekler açısından biraz daha ayrıntılı bir şekilde bakacağım.

Öncelikle planın kendisi paylaşayım;
Onuncu Kalkınma Planı

Tarım ile ilgili Ali Ekber Yıldırım’ın yazıları;
10.Kalkınma Planında tarım ve gıda
Tarımda gelecek 5 yıllın politikası…

Sanayi açısından Erinç Yeldan’ın yazısı;
Onuncu Kalkınma Planı’nda Hayali Sanayileşme Tasarımları

Kur ve iç tasarruflar açısından Seyfettin Gürsel’in yazısı;
10. planın ekonomiyle imtihanı

Vergiler açısından Emrah Akın’ın yazısı;
10. Kalkınma Planı vergilere dair ne söylüyor?

Benim tarımla ilgili gözlemlerim;

Tarım ve Gıda Bölümü içerisinde 111. sayfadan başlıyor.

Gıda krizi, kuraklık, vb. gelişmelerden bahsedildikten sonra, Türkiye’de tarımsal desteklerin son yıllarda arttığı söyleniyor (bir diğer yazımızda tarımsal desteklerin son dönemde meydana gelen değişimini inceleyeceğiz). Ayrıca tarımsal bilgi sistemlerine ağırlık verildiğinden söz edilerek genel olarak çerçeve kısmı tamamlanıyor ve amaçlar ve hedefler kısmına geçiliyor.

Bu bölümde gözümüze birkaç önemli olgu çarpıyor.

Öncelikle tarımsal istihdamın payının %21,9 olması bekleniyor. Bu istihdam konusu Türkiye özelinde oldukça tartışmalı ve önemli bir konu. Son dönemde istihdamın arttığını gözlemliyoruz. 2008 yılında %23,7 olan tarımsal istihdamın payı, ilginç bir şekilde 2011 yılında %25,5’e yükseliyor (bkz; Durgun, 2012; 133). Bu bağlamda tarımsal istihdam konusu daha ayrıntılı irdelemeleri ihtiyaç gösteren bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

2006 yılında 0,6 milyon hektar olan arazi toplulaştırması, 2012 yılında 3,2 milyon hektara çıkmış. Plan 2018 yılı için 8 milyon hektarlık bir alanda arazi toplulaştırması öngörüyor. Oldukça önemli bir rakam olduğunu söyleyebiliriz ve gelecekte uygulanacak tarım politikası araçları içerisinde arazi toplulaştırmasının önemli bir yer tutacağını tahmin ediyoruz.

Alan bazlı desteklerin bütçe içerisindeki payı zaman içerisinde azalıyor (%55’den %29’a). Ancak 2018 hedefinde bu destek çeşidinin destek bütçesi içerisindeki payının %45 olması hedefleniyor.

Uygulanması planlanan politikalar ise özetle şöyle;

– Tarım işletmelerinin etkinliğinin artırılması

– Arazi toplulaştırması

– Sulama sisteminin yenilenmesi

– Benzer destek uygulamasına devam, sigorta kapsamlarının ise genişletilmesi

– İhracat destekleri

– Gıda dizgesinin etkinliğinin artırılması

– Tarımsal bilgi sisteminin ortak kullanım entegrasyonu

vd. diye devam ediyor.

Özellikle arazi toplulaştırması uygulamalarının artacağını ve benzer destekleme dizgesine devam edileceğini -her ne kadar geleceğe yönelik tahmin etmeyi sevmesem de- tahmin ediyorum. Ayrıca üniversitelerde çalışan bizler için özellikle tarımsal bilgi sistemlerinin ortak kullanımı konusunun (kısaca veritabanlarının kullanımımıza açılması) oldukça önemli olacağını düşünüyorum. Veritabanlarının kullanım şartları ve mevcut kalitesinin artırılmasının ülke tarım politikası bilim dalının gelişmesine ciddi katkı sağlayacağını -en azından kendi açımdan- söyleyebilirim.

Bu yazı Tarımsal Destek, Ulusal Tarım Politikası kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir