1 Paragraf 1 Mesaj

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum. Ancak birden fazla yerde okuduğuma eminim.

Araştırma makalelerinde 1 paragraf 1 mesaj vermelidir. Bu durum bir paragrafın bir konu anlatacağı, bir paragrafa birden fazla konunun sıkıştırılmayacağını ifade eder.

Yeni başlayan araştırmacıların (benim gibi) yaptığı önemli hatalardan birisi bu. Örneğin tarım politikası alanında bir makalemizin olduğunu varsayalım. Bir paragrafta Türkiye’deki destekleme sistemine, girdi fiyatlarının yüksekliğine, ithalatın artışına, arazi parçalılığına vs. vs. vs. konulara değiniyoruz. Sonuç olarak okuyucu da en iyi ihtimalle hiçbir şey anlamıyor. Somut bir örnekle ilerleyelim.

Kendi yüksek lisans tezimde şöyle bir paragraf var (örnek olması için rastgele seçtim, tamamını okumanıza gerek yok, kalın kelimelere dikkat edin).:

Türkiye tarımının ekonomi içerisi payındaki değişmelerin ve korumacılık düzeylerinin daha iyi anlaşılması açısından yapısal olarak değişime bakıldığında, genel olarak belirtilen tarımın küçük işletmelere ve parçalı arazilere sahip olduğudur. Özellikle son dönemde meydana gelen istihdam oranlarındaki değişimin 2001 yılından sonra tarım sayımı yapılmadığı için değerlendirilmesi çok güçtür. Sadece üretim ve ekilen alan açısından kısa bir değerlendirme yapmak mümkündür. Tarımsal alan son 10 yıllık dönem içerisinde yaklaşık 20 milyon dekar azalmıştır. En büyük azalış tarla alanlarında meydana gelirken, sebze alanları 2005 yılına kadar artmış, sonra 500 bin dekara yakın bir azalış göstermiştir. Tarla ve sebze alanlarının dışında meyve alanlarına baktığımızda son 10 yıllık dönemde 3 milyon dekara yakın bir artış görülmektedir. Her ne kadar önemli düzeyde tarla tarımı azalsa da, tarla tarımından meyve tarımına doğru az da olsa bir yönelişin olduğunu söylemek mümkündür. Tarımın önemli göstergelerinden biri olan makineleşme düzeyi ise zaman içerisinde düzenli bir artış göstermiştir. Mevcut veriler 1988 yılı sonrasının değerlendirmesini mümkün kılmaktadır. Bu yıldan sonra traktör sayısında yıllık ortalama 20 bin adetlik bir artış söz konusudur. En yüksek artış geçen yıla göre yaklaşık 67 binlik bir artışla 1997 yılında gerçekleşmiştir. En düşük artış ise yaklaşık 2,5 binlik artışla 2009 yılında gerçekleşmiştir. Biçerdöver sayısı ise son 10 yılda 2004 yılına kadar azalmış, sonra düzenli bir artış göstererek 2009 yılında yaklaşık 13 bin adet olmuştur (TÜİK, 2011). Türkiye tarımının önemli sorunlarından bir tanesi de, girdi fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır. Girdi konusu her ne kadar kapsam açısından mazot, gübre vb. değişkenleri içerse de, üreticilerin en çok yakındıkları konu olan mazot fiyatlarının karşılaştırmalı olarak irdelenmesi mümkündür. 2002 yılında Türkiye’de 1 litre mazotun fiyatı 1,10 TL iken, aynı yıl AB’de 1,13 TL, ABD’de 0,53 TL olmuştur. Son dönemde mazot fiyatlarında oldukça yüksek düzeylerde bir artış meydana gelmiştir. 2011 Temmuz ayı rakamlarına göre Türkiye’de 1 litre mazot 3,61, AB’de 3,29, ABD’de 1,69 TL olmuştur (Anonim, 2011e). Genel olarak uluslararası düzeyde mazot fiyatlarında bir artış görülse de, Türkiye’de meydana gelen artışın diğer ülke değerlerinden yüksek olduğunu söylemek mümkündür.

Şimdi bu paragrafın önemli sorunlarından birisi çok uzun. Ancak konumuz birden fazla mesaj veren paragraflar. Hatırladığım kadarıyla Türkiye tarımsal yapısıyla ilgili bilgi veriyorum. Ancak bakın işletme yapısı, istihdam, makineleşme ve girdi fiyatları konularının tamamı tek bir paragrafta. Bu konular tek bir cümle olarak da verilmemiş. Girdi fiyatları denilmiş, ardından girdi fiyatlarının Türkiye’de değişiminden tutun da, uluslararası fiyatlar ile karşılaştırılmasına girilmiş. Kısacası olmamış, sıkıcı ve uzun olmuş. 

En basitinden ne yapılabilir, her bir mesaj (işletme yapısı, istihdam, üretim, makineleşme ve girdi) ayrı paragraf olabilir. Paragraf yeniden yazılıp, sadeleştirilebilir. Ve en önemlisi okuyucunun bu paragrafı okurken ne hissedeceği hayal edilebilir. Eğer yazar olarak ben bile sıkılıyorsam, okuyucu en iyi ihtimalle sıkılacak ve metni okumayı bırakacaktır.

Sonuç olarak 1 paragraf 1 mesaj vermelidir. 

Bu yazı Araştırma Teknikleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir